Бъбрекът в Библията. Е. Ритц, А. Вицек. Варненски нефрологичен форум. 1, 2009, 1, 9-13

Автор: Е. Ритц 1, А. Вицек 2

Институция: 1 Медицинска Университетска Клиника (Бъбречен център), Университет Руперто Карола, Хайделберг; 2 Силезийска Медицинска Академия, Медицинска Университетска Клиника – Нефрология, Катовице

Резюме: В Библията, най-вече в Стария, по-рядко в Новия Завет, бъбреците се споменават на много места заедно със сърцето: метафорично погледнато те символизират центъра на чувствата, олицетворяват разликата между добро и злo, както и най-съкровените мисли и потайни намерения, чийто съдник би могъл да бъде само Бог. Най-старите цитати, посветени на бъбреците, разкриват, че авторите на Стария завет, както по-късно и създателите на Талмуда, са познавали в детайли  анатомията и отчасти патологията на бъбреците (също и на периреналната бъбречна мастна тъкан) на жертвените животни, но все пак не и ролята им да продуцират урина.

С налагането на научния рационализъм и на Гръцко-Римската доктрина, за център на душевността се приема мозъка,а концепцията за бъбрека като място на емоциите и мислите се загубва от литературата и фолкора. Затова в наши дни присъствието на бъбрека в Библията остава неразбрано, докато асоциирането на сърцето с душевността е все още актуално.

Как да цитирате: Ритц Е., А. Вицек. Бъбрекът в Библията. Варненски нефрологичен форум. 1, 2009, 1, 9-13.

Изтегли: Пълен текст в PDF